Tri jednoduché spôsoby ako sa naučiť sústrediť

Autor: Michal Horňák | 30.5.2012 o 16:22 | (upravené 1.6.2012 o 11:06) Karma článku: 3,03 | Prečítané:  1387x

„Rozptýlenie je jediná vec ktorá nám pomáha v trápení, ale zároveň je samé tým najväčším trápením." Blaise Pascal Kto z nás nepadol do pasce súčasného internetu, ktorý dokáže celý deň zaplniť konštantným rozptyľovaním? Vykonáme stovky malých „produktívnych" aktivít a sme neustále rušení novými správami alebo notifikáciami. Tieto aktivity roztriešťujú skutočnú produktivitu.

Ako s nimi bojovať? Ako využiť nepopierateľné pozitíva internetu, bez toho aby sme podľahli jeho rozptylovaniu? Internet je síce produkt modernej spoločnosti, ale otázka prokastrinácie(neustáleho odkladania) trápila mysle ľudí odjakživa od Aristotela po Lao Tziho.

Našťastie je tu spôsob a nie je dokonca ani tak zložitý. Je založený na troch jednoduchých zvykoch.

1.       Určite si časový limit. Keď začnete robiť niečo dôležité dajte si na to stanovený časový limit. Môže to byť hodina, pol hodina alebo kľudne aj 10 minút ak sa do toho dostávate ťažšie. Stanovenie času pomáha zaostriť pozornosť na danú vec. Ak máte stanovený čas na nejakú dôležitú vec, budete nútení rozhodnúť sa čo je dôležité. Taktiež tento limit zabezpečí, že nerobíte niečo čo môže trvať hodiny až celý deň, ale konkrétny časový úsek. To isté platí aj o prestávke po splnení tohto limitu. Dajte si pár minút na pauzu, skontrolovanie mailov, facebooku, alebo čohokoľvek iného čo sa netýka úlohy ktorú robíte. A cyklus potom pokračuje.

2.       Zatvorte všetko. To znamená zatvorenie všetkého, čo nijako nesúvisí s úlohou, ktorú máte vykonať. Ak nepotrebujete internet, zavrite ho. Zatvorte maily, všetky notifikácie a programy, ktoré nepotrebujete. Ak potrebujete prehliadač zatvorte si všetky taby a majte otvorený len ten jeden, ktorý potrebujete.

3.       Dajte si pauzu pred prepnutím aktivity. Takže ste zavreli všetko nepotrebné, dali ste si časový limit na úlohu a začínate pracovať alebo sa učiť..ale zrazu dostanete potrebu skontrolovať mail, Facebook alebo Twitter. Chcete vedieť čo je nového na Instagrame, Pintereste alebo Youtube. Zastavte. Zastavte sa tak na 5-10 sekúnd. Toto je kľučový zvyk, ktorý potom zabezpečuje funkčnosť predchádzajúcich dvoch.  Z hlboka sa nadýchnite. Zamyslite sa nad tým či naozaj chcete roztrieštiť svoju produktivitu neustálym kontrolovaním týchto vecí celý deň, alebo sa chcete posunúť ďalej v tom čo máte spraviť.  Najlepšie je zvoliť si ten posun.

Toto sú tri jednoduché zvyky, ktoré dokáže zvládnuť každý. Keď splníte svoj limit môžte si na pár minú skontrolovať svoje obľúbené stránky a potom ich znovu zatvoriť. Námaha na vytvorenie týchto zvykov predstavuje veľmi malú cenu za získanú sústredenosť, ktorá zbaví váš život roztrieštenia rozptýleniami.

Zdroj: zenhabits.net

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.


Už ste čítali?