Zastavte sa, sadnite si a pozerajte sa

Autor: Michal Horňák | 20.12.2011 o 11:50 | (upravené 1.6.2012 o 11:06) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  406x

„Bez ohľadu na to čo mi stojí v ceste, alebo ktorým smerom vietor fúka..Budem tu len tak sedieť, a sledovať ako tečie rieka.“ Bob Dylan

 

Máte niekedy ten pocit, že sa tak ponáhľame v našom živote, že sme uväznení v samotnom zhone tak, že život plynie akoby bez povšimnutia?

Liek je jednoduchý,  sedieť a pozorovať.

Viete si predstaviť, žeby ste počas rušného dňa zrazu zastali, sadli si a len tak sedeli a pozorovali ako trávu prečesáva vietor, ako spievajú do toho vtáci a oblaky vás pri tom ticho pozorujú?  Ako všade na okolo vás prechádzajú rovnako uponáhľaní, ustráchaní a nervózni ľudia ako ste pred chvíľou boli vy? Títo ľudia predstavujú zrkadlo nás samých.

Nerobíme to, pretože pre dnešnú spoločnosť  je zbytočné robiť niečo, čo nie je produktívne a čo nezlepšuje náš život. Ale ako Alan Watts píše vo svojej knihe Cesta Zenu:

„Tak ako sa zamútená voda najlepšie vyčistí tým že ju necháme v pokoji, tak môžeme povedať, že tí, ktorí sedávajú v tichu a nič nerobia, prispievajú rušnému svetu tým najlepším spôsobom.“

Oveľa dôležitejšie je ale to, čo vidíte keď sedíte a pozorujete samého seba. Naučíte sa vystúpiť zo seba a byť ako vlastný pozorovateľ. Uvidíte svoje myšlienky a môžete sa sám spoznať ďaleko viac ako keď sa len za niečím stále naháňate. Môžte sledovať svoje pochybnosti a sebakritiku so záujmom okdiaľ sa berú a či ste schopný ich prekonať. Zhliadnete všetky svoje racionalizácie a naučíte sa ich pustiť. Zbadáte svoj strach a uvedomíte si čím vás drží a tým ho dokážete oslabiť. A toto všetko len tým, že budete sedieť a pozorovať, nie konať.

Sedením a pozorovaním lepšie spoznáte samého seba. Naučíte sa tie najcennejšie veci života. A ako poznáme z kvantovej fyziky efekt pozorovateľa, platí, že pozorovaním meníme to, čo pozorujeme.

Nájdite si dnes pár minút len tak si sadnúť a pozorovať. Môže to zmeniť váš život.

 

Zdroj:

Myšlienky z projektu zenhabits.net

Alan W. Watts - Cesta Zenu, Votobia, 1995

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.


Už ste čítali?