reklama

Skutočná Sodoma a Gomora?

Znovu pokračujem v odkrývaní historického pozadia úvodných kníh knihy Genezis, kedy od úplneho mýtu rajskej záhrady postupne prechádzame k stále historickejšiemu pozadiu biblických príbehov. Tento krát je to príbeh o zničení miest Sodomy a Gomory. Originál sa nachádza v knihe Genesis v 19tej kapitole.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Poďme k samotným mestám a ich existencii. Od roku 1920 začali v oblasti mŕtveho mora rozsiahle archeologické výskumy zaoberajúce sa hľadaním týchto starovekých miest. Sodoma a Gomora boli dve z piatich miest päťmestia. Sodoma, Gomora, Adma, Seboim a Bela – nazývaná aj Segor. Územie Päťmesia je tiež označované ako „Okolie jordánske“ keďže všetky ležali v nížine pri rieke Jordán.

Výskum trval dlhé roky lebo až v roku 1975 objavili archeológovia pozostatky veľkej usadlosti, ktorú doatovali do obdobia Doby Bronzovej. Odkryli chrám a masívne ochrnanné múry, ktoré obkoleosvali celé mesto a boli niekoľko stôp hrubé. Odkryli taktiež viac ako 20 tisíc hrobiek obsahujúcich pozostatky a poéziu. Okrem toho našli veľké množstvo hrudiek ktoré pripomínali uhlie a niesli pozostatky nejakej ohnivej katastrofy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neskôr, 7 míľ od prvého mesta odkryli druhé mesto, datované do rovnakého obdobia, a čo viac, nieslo znákmy rovnakej katastrofy ako mesto prvé. Ako sa výskum rozbehol odkryli daľšie 3 mestá, v oblasti prvých dvoch. Boli z rovnakej doby a stihla ich rovnaká katastrofa. Pravdepodobne teda môže ísť o Päťmetie spomínané v knihe Genezis.

V roku 1995 sa do prípadu týchto miest zaplietli David Neev z Izraleského geologického inštitútu a K.O.Emery z Inštitúcie Woods Hole Oceanographic. Títo vedci dokázali, že nájdené mestá boli s veľkou pravdepodobnosťou zničené seismickou aktivitou.

Dokázali, že celá oblasť na severe a východe mŕtveho mora nesie znaky, ktoré sú známkou minulých zemetrasení, pretože celá oblasť sa nachádza v tektonickom zlome. Ohnivá katastrofa nachádza vysvetlenie v trhlinách, ktoré spôsobilo zemetrasenie a z ktorých sa šírili uhlovodíky, ktoré udržiavali a rozširovali požiar. A samotná oblasť je pritom veľmi bohatá na síru, ktorá sa v ohnivej katastrofe tiež spomína.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No a čo sa týka Lótovej ženy a solného stĺpu aj za tým existuje určitá historická stopa. Ako vieme, Mŕtve more obsahuje vyše 30% soli v porovnaní s inými morami, ktoré maju v priemere maximálne 3,5%. Tento fakt vytváral solné úkazy, ktoré sa vytvárali po vyplavovaní veľkého množstva soli. Podobné úkazy v danej oblasti boli tiež archeologicky zaznamenané a s istou predstavivosťou sa dali v nich spoznať ľudské postavy.

Bolo teda len otázkou času, kedy sa ľudia budú snažiť vysvetliť nadprirodzeným spôsobom tieto soľné útvary a priradia k nim nejaký poučný príbeh ako sa dozvedáme v príbehu o Sodome a Gomore.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže keď si to zhrnieme, spomínané biblické päťmestie pravdepodobne skutočne existovalo a stihla ho dokonca veľmi podobná katastrofa popisovaná v knihe Genezis, ktorá bola prirodzene vysvetlovaná ako Boží trest alebo hnev. To bol jednoducho spôsob myslenia danej doby. Všetko dobré čo sa stávalo ako úspešný a dobrý kráľ, vyhratie vojny, dobrá úroda a všetky pozitívne veci boli pripisované ako dar od Boha za poslušnosť. Naopak všetko negatívne, ako porážka vo vojne, nespravodlivý a zlý kráľ alebo prírodné katastrofy boli vykreslované ako Boží trest za hriechy.

Čo nám môže ale tento príbeh povedať dnes? Keď sa pozrieme na kostru toho príbehu vyniknú tri body, ktoré stoja na zamyslenie. Ide o prístup Boha ku danej situácií. Za prvé, Boh počuje volanie človeka po spravodlivosti. Rovnako je to spomínané v mnohých iných častiach Písma, že Boh vždy počuje utláčaného, plačúceho a vždy počuje tých na ktorých je páchaná nespravodlivosť. Za druhé sa ide sám osobne pozrieť a preveriť si to, čo znamená, že ho daná situácia a človek zaujíma a priamo sa do nej zapája, čo je revolučný pohľad pretože ostatní bohovia žili svoje životy kdesi tam hore a bežní ľudia a spoločenské problémy neboli ich starosťou. A za tretie Boh koná. Nezostáva v úlohe pozorovateľa, ale aktívne sa pričiňuje pri nastolovaní spravodlivosti, po ktorej mnohí volali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo je najdôležitejšie je teraz pochopiť staré židovské chápanie toho, že sme stvorení na obraz Boží. Dneska to znamená, že máme slobodnú vôlu a nesmrteľnú dušu ako to definujú rôzne vieroučné ustanovenia. Pre nich to ale vôbec niečo podobné neznamenalo a ani to tak nechápali. Byť stvorení na obraz Boží bolo chápané ako potreba a túžba človeka tento obraz v sebe zvečnovať a reálne uskutočňovať. Aby sa obraz Boží zjavil v človeku. A toto bol dôvod písania podobných príbehov, kedy boli ľudia danej kultúry vychovávaní a motivovaní k tomu byť ako ich Boh. Počuť hlas utláčaných, neprehliadať nespravodlivosť a nielen počuť, ale aj aktívne konať a zastať sa slabších a napraviť krivdu a nespravodlivosť v spoločnosti.

To isté platí aj dnes. Mnohí sa boja zmeny, aktivity a nových vecí. Mnohí nostalgicky spomínajú na „starú dobrú minulosť“ a odmietajú žiť a konať v prítomnosti. Mnohí sa boja zastať utláčaných a tých na okraji spoločnosti, lebo si myslia, že ich sa to netýka. Nespravodlivosť je niečo, čo sa vlečie s ľudstvom každej doby a každej kultúry. Preto je to aj pre nás obraz Boha, ktorý by sme mali v sebe zvečňovať.

Michal Horňák

Michal Horňák

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  5x

introvert.intuitivny.mysliaci.pozorujúci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKatolícka CirkevKresťanstvoEvolúciaSexualitaživotný štýlMyšlienky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu