reklama

Bola potopa sveta?

Dnes som prežil veľmi zaujímavú omšu, kedy myšlienky, za ktoré som bol viacerými kňazmi pri spovedi nazvaný hlupákom, boli prezentované priamo z ambóny. Musím povedať, že to bol veľmi zvláštny pocit počúvať v slovenskom katolíckom kostole historicko kritický výklad Biblie. Po dlhej dobe som sa v katolíckom kostole necítil ako vyvrheľ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Išlo o výklad čítania zo starého zákona o príbehu potopy a Noemovej arche. Kňaz pomenoval doslovné chápanie tohto príbehu za fundamentalistické, a vysvetlil aj prečo.

Za prvé hebrejský záznam o potope je záznamom najmladším, pretože existujú daľšie pramene pochádzajúce z iných kultúr, ktoré tento príbeh zachytávajú. Ide o mezopotámske, sumerské a babylonské záznamy tejto udalosti. Doteraz najstarší a prvotný záznam o potope, z ktorého vychádzali všetky ostatné, bol mnohým známy Epos o Gilgamešovi. Nové objavy ale dokázali, že aj ten bol inšpirovaný ešte staršou kultúrou, ktorej záznamy sa našli.V orietnálnych kultúrach bol tento príbeh potopy veľmi známy a koloval z kultúry do kultúry a mohl byť teda inšpiráciou aj hebrejom. Je to aj viac než pravdepodobné, kvôli veľmi silnej podobnosti s Eposom o Gilgamešovi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Daľej pokiaľ ide o rozmery vyrobenej archy mala byť v prepočte 150 metrov dlhá a 50 metrov široká. Tu sa stačí pozastaviť len pri tom, že stavba lode dnešnou modernou technikou, ktorá a má len polovičné rozmery trvá okolo 25 rokov. A nehovorím už o tom, že by táto gigantická archa mala byť len z dreva, čo je z konštrukčného hľadiska nonsens, pretože bez kovových spojov by samotné drevo ten nápor ohybov neudržalo a rosypala by sa.

Taktiež biblická archeológia a a archeológia všeobecne vo svete nepotvrdila nikde, žeby niekedy došlo k jednotému zaplaveniu celej našej zeme a vyslovený fyzikálny nezmysel je aj to, že záplavené boli všetky najvyššie hory za taký krátky čas a že za rovnako krátky čas sa tie vody odplavili. Veriť niečomu takémuto je výsmech všetkej námahe, múdrosti a zákonom, ktoré naši predkovia tvrdo a ťažko objavovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pojem potopa sveta má vcelku jednoduché vysvetlenie, keď sa pozrieme bližšie na orentálny výraz „svet“. Tento výraz sa veľmi často používal na označenie toho, čo daní ľudia poznali a preskúmali. Iný svet si ani nevedeli predstaviť, kedže nemali spôsob akým by objavili veľkú rozlohu našej planéty. To sme si museli počkať až na Kolomba. Teda vlastne vikingov.

A pokiaľ ide o potopu samotnú, jej motív je v danej oblasti pochopiteľný. Na sútoku Eufratu a Tigrisu boli veľmi časté záplavy a práve tu sa rieky vylievali a spôsobovali nemalé škody a utrpenie obyvateľov. Išlo zväčša ale o malé lokálne záplavy. Archeologicky bolo ale dokázané, že v minulosti tu bola mohutná záplava, neobvyklá pre tieto oblasti, ktorá zatopila viaceré veľké mestá spôsobená tropickým dažďom, ktorý sa dostal až do tejto oblasti. Takže reálna veľká potopa sa udiala, ale len v oblasti blízkeho východu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celý príbeh teda vychádza zo známych katastrôf, ktorý je doplnený o legendové prvky, hrdinov a príbeh. A tento príbeh si rovnako adaptabovala hebrejská kultúra, ako aj ostatné kultúry orientu, len si ju vyložia a upravila svojim spôsobom hebrejského náboženstva a zmýšlania a doplnila ju o mravný a etický étos. Vytvorila varovný príbeh, čo sa môže stať s ľudstvom, ak neuposlúchne Boha.

Bola by ale veľká chyba kvôli tomu celý starý zákon považovať za rozprávky, ktoré nič neznamenajú a dnes sú zbytočné. Napriek tomu, že dnešná veda vie demaskovať mnohé prvky legiend v starom zákone nie je nijako podkopaná viera kresťana v inšpiratívnosť týchto textov. Verím, že Biblia bola nadčasovo inšpirovaná Bohom v každom jej príbehu a podobenstve, pričom nie je pre moju osobnú vieru absolútne podstatné, či sa tieto udalosti udiali skutočne, alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podstatné je, čo si vieme z tejto inšpirácie vziať. Zoberme si Noeho príbeh a premeňme ho na obrazy. Noe a jeho blízky symbolizujú mravný rád, lebo sú nazývaní spravodliví. Dnes by sa to dalo nazvať etickosť, humanistickosť. Archa nesie týchto ľudí a zvieratá a určite stojí za povšimnutie to, že žiadnu inú loď archou nenazývame a nazýva sa tak len v tomto príbehu. Archa bola pre židov schránka, kde boli uložené Mojžišove kamenné tabuľe s desatorom – mravným zákonom. Obraz archy ako obrovského plavidla, zmietaného rozbúreným morom a vlnami, ktoré symbolizujú zlo, poukazujú na nadčasový obraz človeka a jeho boja za spravodlivosť. Človek by sa nemal nechať premôcť zlom, ktoré je rozbúrené všade okolo neho, a mal by nustále chrániť a rozvíjať „spravodlivosť“, ktorú schováva v arche svojho srdca. Vďaka Ježišovi vieme, v čom tá spravodlivosť spočíva. Ide o lásku k Bohu a našim blížnym i neblížnym a Noemov koráb dopĺňa aj obraz zvierat a rastlín, ktoré predstavujú celý ekosystém, o ktorý je rovnako dôležité sa starať a nebrať ho na ľahkú váhu pretože je celý darom. My sme prírodu nestvorili, sme len jej užívatelia. Sila príbehu spočíva aj v tom, že ukazuje, že vždy je možné začať od začiatku, a nikdy nie je neskoro na obrátenie a zmenu svojho zmýšlania.

Napriek tomu, že sa daný príbeh zrejme nikdy neodohral, môže aj človeka v 21. storočí inšpirovať a dajú sa v ňom nájsť nadčasové myšlienky, ktoré poukazujú na múdrosť, ktorá sa v tomto svete prejavuje od jeho počiatku.

Michal Horňák

Michal Horňák

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  5x

introvert.intuitivny.mysliaci.pozorujúci. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKatolícka CirkevKresťanstvoEvolúciaSexualitaživotný štýlMyšlienky

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu